image

image
image
  • PETERBALD - Polski
  • O RASIE
  • PIELĘGNACJA
  • ŻYWIENIE
  • ZDROWIE
  • ROZWÓJ ZARODKA
  • CIĄŻA/PORÓD
Skóra

Peterbald - Skóra Stałym elementem higieny peterbaldów są ich cotygodniowe kąpiele. Nie wygląda to tak strasznie jak się wydaje, o ile robimy to systematycznie, przyzwyczajając kocią naturę do kontaktu z wodą. W przeciwnym razie łazienka stanie się polem walki, w której tym poległym zawsze będzie człowiek, bo łysy, namydlony peterbald, zamieni się wówczas w żyjące mydło, którego nie sposób utrzymać w dłoniach.

Odpowiednimi kosmetykami do tych zabiegów pielęgnacyjnych mogą być kosmetyki dla niemowląt, jak również seria preparatów weterynaryjnych kosmetyczno-dermatologicznych Vetriderm, do skóry podatnej na podrażnienia i alergie, których używają kociaki w mojej hodowli .

Preparatem, który stosuję w codziennej pielęgnacji, po uprzednim umyciu kota chusteczkami nawilżonymi dla niemowląt, jest Vetriderm Sensiwet Spray, który nawilża, zmiękcza i regeneruje skórę. Stosowanie tego preparatu jest o tyle ważne, że zapobiega on nadmiernemu przesuszaniu skóry, która u peterbaldów nie jest chroniona sierścią. Preparat ten ma szereg atutów. Jeden z nich - to zwiększanie elastyczności skóry i wspomaganie gojenia się jej uszkodzeń dzięki zawartemu w nim pantenolowi, który przyspiesza regenerację .

Oczy

Peterbald - Oczy Choć oczy peterbalda niechronione rzęsami wydzielają coś w postaci gęstych łez (by mogły te oczy oczyszczać) , to nie wymagają codziennej pielęgnacji. Peterbaldy doskonale same sobie radzą ,utrzymując je w czystości. Jedynie doraźnie stosuję preparaty do przemywania oczu i powiek np.Amiwet lub używam do tego celu zwykłej soli fizjologicznej. Ale zdarza się i tak, że oczy peterbalda mocno łzawią, spojówki są zaczerwienione, a kociak uporczywie drapie powieki. Nie zalecam ratowania takiej sytuacji domowymi sposobami. Mądry weterynarz więcej zdziała niż podjęta samowolka hodowcy.

Uszy

Peterbald - Uszy Peterbald nie potrafi sam zadbać o higienę uszu, dlatego trzeba mu pomóc. Czyszczenie uszu peterbaldów nie jest kłopotliwe, choć bywają i trudne przypadki, gdzie czynność ta staje się walką z kotem…

Można do tych zabiegów higienicznych użyć preparatu pielęgnacyjnego Ohren-Pflege (Dr.Clauder’s ) i nasączoną nim watką dokładnie oczyścić małżowinę uszną. Preparat ten po wyparowaniu pozostawia na powierzchni ucha substancje pielęgnujące, które zapobiegają przesuszaniu się małżowiny. Według mnie jest środkiem idealnym, niezbędnym do utrzymywania właściwej higieny uszu tych kociaków.

W gołych uszach peterbalda gromadzi się brązowa wydzielina, która stanowi ich barierę ochronną. Można powiedzieć, że wydzielina ta jest „lepem na zanieczyszczenia”. Łatwo się o tym przekonać, nie czyszcząc uszu peterbaldów. Po czasie znajdziemy w nich np. drobny żwirek z kuwety, w której kopią z wielką pasją .

Zęby

Peterbald - ZębyBy utrzymać zęby peterbaldów w nienagannym stanie, by ograniczyć gromadzenie się bakterii na powierzchni zębów, raz w tygodniu stosuję Dentisan Home Care. Jest to żelowy wosk do lakowania zębów zwierząt. Ta opatentowana technologia zapewnia długotrwałą ochronę przed uszkodzeniami zębów, chroniąc je i pielęgnując jednocześnie. Dentisan jest preparatem bezzapachowym i bezsmakowym, dlatego też peterbald dość dzielnie znosi te zabiegi.

Ważną rolę w profilaktyce chorób przyzębia u sfinksów, stanowi pasta enzymatyczna. Używa się jej do codziennej pielęgnacji zębów. Jest to pasta, którą w niewielkiej ilości aplikuje się do pyszczka, w związku z czym kot nie protestuje, a właściciel śpi spokojnie wiedząc, że nie doprowadził zwierzaka do furii. Zaniedbanie czynności związanych z czyszczeniem kociego pyszczka, może doprowadzić do tworzenia się kamienia nazębnego, który podrażniając dziąsła, w efekcie wywołuje stan zapalny. Pierwszym niepokojącym objawem jest zaczerwienienie w obrębie nasady zęba.

Pazurki

Peterbald - Pazurki Tak jak u każdego kota, pazurki należy przycinać raz na dwa tygodnie. Aby umożliwić peterbaldowi ich ścieranie, dobrze jest zapewnić kotu drapak. Należy pamiętać, że peterbald to nie człowiek, a chodzenie wyłącznie po dywanach i płaskich powierzchniach prędzej go unieszczęśliwi niż przyczyni się do wdzięczności za miękki podkład pod nóżki.

Dlatego ważnym jest, by zapewnić peterbaldowi możliwość jak najwyższej wspinaczki, montując w domu drapaki pokaźnych rozmiarów. Wdzięczność zwierzaka będzie wielka, czego nie omieszka pokazać, wspinając się codziennie na najwyższą kondygnację, by stamtąd obserwować otoczenie...

 

peterbald_pielegnacja peterbald_pielegnacja peterbald_pielegnacja peterbald_pielegnacja peterbald_pielegnacja

podkreślenie
             Kopiowanie lub rozpowszechnianie jakiejkolwiek części tekstu i zdjęć ze strony www.peterbald.net.pl, bez zgody autora zabronione.podkreślenie

Komentarze  

#1 GRAŻYNA 2012-12-29 20:31
:lol: :P Marzę o takim kociaku i będę go miała.To cudowne kociaki.
Cytować
Copyright © 2018 Peterbald - Merkaba *PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie strony: ŁukaszMERKABADesign: Marta