image

image
image
  • Moje filmy
  • Moje artykuły
  • BLOG-O-KOTACH

Abi (4)Czasami słyszy się, że Peterbald to rasa dla niezdecydowanych.  Gdy żona marzy o kocie, zaś marzeniem męża jest pies – to kompromisem staje się wówczas dziwnie wyglądający stwór, którego psia lojalność i kocia delikatność czynią go od razu pełnoprawnym członkiem rodziny.
Peterbald, poprzez swoje nietuzinkowe cechy charakteru zapisane w genach sprawia, że staje się najwspanialszym przyjacielem rodziny – kumplem na czterech łapach.
Wrodzona inteligencja tej rasy, niezwykle łagodne usposobienie i „dziwaczność” wyglądu powoduje, że osoba nieprzynależąca dotychczas do żadnego związku czy organizacji – zaczyna marzyć o przystąpieniu do grona sfinksomaniaków.

Ktoś, kto posiada Peterbalda, wie jak łatwo popaść w uzależnienie od tej rasy. Chęć posiadania kolejnego sfinksa petersburskiego jest tylko kwestią czasu, bo czy chcesz tego, czy nie - Peterbald staje się nałogiem

Subtelność i wrażliwość, inteligencja i delikatne usposobienie… Czyż nie są to cechy, za którymi tęskni się często u ludzi?
Peterbald to Cud Natury w postaci anioła i nie przyjmowało by się tego jako coś nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ten cud w anielskiej postaci można dotknąć, przytulić i obcować z nim na co dzień… To kot, w którego oczy wpisana jest magia.

Brak sierści u Peterbalda odsłania niezwykle ciepłą i miłą w dotyku skórę. Temperatura jego ciała to około 39,5 stopnia.
Gdy człowiek jest w stanie podzielić się z Peterbaldem kawałkiem łóżka sypialnianego - wówczas, biorąc pod uwagę temperaturę ciała tego kota, może on posłużyć jako termofor dla zmarzluchów. A mając już dwa takie energetyczne koty, łóżko na pewno zamieni się w mruczący stereo grzejnik.

HugoCzy są kotami wymagającymi? Myślę, że nie bardziej niż ich długowłosi bracia jak np. Pers, czy koty rasy Maine Coon.
I choć przy kotach bezwłosych nie ma obowiązku pielęgnacji sierści, to  konieczne jest natomiast dbanie o narażoną na przesuszenia skórę. Nie staje się to jednak problemem w dobie szeroko rozwiniętej kosmetyki dla zwierząt.

W zasadzie Peterbaldy same doskonale dbają o swoją higienę. Pomoc człowieka bywa jednak nieoceniona podczas czyszczenia ich niemałych uszu gromadzących brązową, ochronną wydzielinę, nadmiar której należy usuwać. Inną niezbędną rzeczą wspomnianą wcześniej, jest nawilżanie skóry preparatami weterynaryjnymi z lanoliną.

Decydując się na tę rasę - decydujesz się również na to, by okres zimowy w domu zamienił się w lato. Temperatura w jakiej Peterbaldy czują się komfortowo, to 23-25 stopni. Owszem, można wybrać łatwiejszą drogę pozostawiając niższą temperaturę w domu i np. ubierać koty w sweterki, sukienki i golfiki, by choć trochę stworzyć im komfort ciepła.  Ale czy przebieranie czworonożnych istot, przebywających w domu, jest tak naprawdę dla nich komfortem? Powątpiewam…

W sweterku, czy bez – zima i tak bywa okrutna dla Peterbaldów. Większość wiosennego i letniego czasu, poświęcają bowiem na radosnych gonitwach, polowaniach na motyle i wylegiwaniu się na trawce w przydomowym ogródku.  Zima zupełnie im to uniemożliwia.

Copyright © 2018 Peterbald - Merkaba *PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie strony: ŁukaszMERKABADesign: Marta