image

image
image
  • Moje filmy
  • Moje artykuły
  • BLOG-O-KOTACH

Wyobraź sobie, że jesteś kotem...

Peterbald - Carmen Merkaba*PLPeterbald - Ashti Dea Merkaba*PLWyobraź sobie, że jesteś kotem, któremu dano jedynie możliwość cieszenia się widokiem z okien, poznawania wnętrza ciemnej szafy czy też otrzymałeś od życia perspektywę dożywotniego penetrowania szuflad.
W wyobraźni wespnij się też na drapak. Zdobyłeś już jego szczyt? I co dalej?
Czy zauważyłeś, że  na szczycie zakupionego drapaka - z którego jako człowiek jesteś tak dumny, bo przecież sięga sufitu - nie czeka na ciebie już nic ciekawego?
Teraz dopiero możesz dostrzec, że tak naprawdę  tam na górze kończy się przygoda twojego pupila.
Kot „zaprogramowany” jest na ruch. To odruch łowczy fascynuje go przede wszystkim a nie miska pełna strawy, po zjedzeniu której zwierzę czuje przymus spania, zmęczone trawieniem.
Zapachy, świat latających stworzeń i migających światełek. To one, oprócz kocich przysmaków, cieszą Twojego mruczka.

A teraz zamknij oczy nadal widząc siebie w roli kota. Stąpasz tym razem po trawie; poczuj jak kończy się miękkie podłoże z pachnącej zieleni, której ze względu na swój „niski wzrost” jesteś w stanie wyczuć najsubtelniejszy zapach. Zacznij kroczyć po ciepłym, pachnącym słońcem piasku.
Peterbald - HugoLenaZatracony w spacerze, eksplorując dotąd niepoznane obszary, rozkoszując się nowymi doznaniami nawet nie zauważyłeś mżawki otulającej twoje małe ciało. Te drobne kropelki zamienione w delikatny, ciepły deszczyk poczułeś tylko jako przyjemną mgiełkę rozproszonej wody, która dodała ci energii i nowych doznań zapachów.
Poczuj pod swoimi małymi łapkami liście zroszone deszczem, zobacz przyklejony piasek do twoich kocich nóżek. A może uda ci się złapać krople deszczu?
Przeskocz kałużę i nie przejmuj się jeśli znajdziesz się w jej centrum.
Porzuć człowiecze obawy i nie myśl o tym, że ubrudzony piaskiem i pochlapany letnim deszczem wyglądasz niewyjściowo. To naprawdę nie ma znaczenia. Jesteś kotem, nie musisz się przebierać i dbać o piękny strój. Świat zwierząt żyje bez opinii, pozbawiony jest kompleksów, zazdrości i złorzeczenia. W świecie tym „bycie lepszym” nie jest walką o uznanie i poklask  karmiący własne ego. Tutaj zasady konkurencji są jasne: jesteś pierwszy – zjesz więcej.
Świat zwierząt to świat, z którego wiele można by przerzucić do życia ludzi. Szkoda, że nie działa to na zasadzie: „kopiuj – wklej”.

BlankaPeterbaldTeraz wróć myślami do domu, gdzie nadal jesteś kotem.
Wyobraź sobie, że spacerujesz po zimnych płytkach, stąpasz po nawoskowanych deskach podłogowych, czy biegniesz po świeżo umytych panelach, których zapach, może dla ludzi jest przyjemny, ale dla ciebie jako kota jest on wątpliwie zniewalający.
Czy widzisz różnicę pomiędzy deszczem podgrzanym słońcem a ciepłą wodą z wiadra, którą umyte są płytki? Doznania wilgotności niby te same, a jednak różnica jest, przyznasz…


Wróć wyobraźnią na zewnątrz tam gdzie ćwierkające ptaki, rażące słońce, palący opuszki piasek, masujący twoje ciało wiatr.
Wróć do raju, którego doświadcza twój nos. Zobacz  fruwające, kolorowe owady, które jako kot chciałbyś złapać. Pognaj za muchą nad którą czujesz przewagę, bo znalazłeś w końcu jakieś mniejsze od siebie stworzenie.
Warren w trawieWarren i LenaW wyobraźni pobiegnij za motylem; zrób fikołka. Zatrzymaj się na chwilę i spójrz na to, jakie ten uciekający owad daje możliwości. Dzięki niemu masz zagwarantowaną pogoń i zabawę, produkującą w organizmie endorfiny – hormon szczęścia. To dzięki niemu sen cię relaksuje a kolejne spędzone w domu godziny bez opiekuna przestają być tak bolesne.
Trąć łapką robaka, spróbuj złapać w pyszczek frunący listek czy kołyszące się pod wpływem wiatru źdźbło trawy. Daj sobie możliwość poczucia podmuchu, nawet takiego, któremu stawiasz dość mocny opór.

Pamiętaj, kota nie rozbawią zasłyszane dowcipy czy obejrzane komedie. Kot potrzebuje zabawy , bo to ona sprawia, że jego życie jest ciekawe i szczęśliwe. Przyglądając się beztroskiemu kotu zrozumiesz, że prawdziwego bogactwa nie stanowią pieniądze, a właśnie beztroskie chwile spędzone na psotach i harcach.

Zatop się ponownie w wyobraźni i zanurz się w ciele kota. Zespól się z jego umysłem. Poczuj teraz dokładnie to, co czuje kot zamknięty w domu czyli: zapach detergentów, którymi zmywasz podłogę, smród odświeżaczy czy perfum - przeplatanych smakowitą wonią przyjemnych dla nosa oparów z nad patelni i garnka. A teraz uświadom sobie, że i tak nie dostaniesz tego co kotłuje się w garze. Jak to dlaczego? Dla twojego zdrowia. Wiem. Będąc zamkniętym w ciele kota trudno ci to zrozumieć…

Organizm, który obcuje z naturą rozwija się zupełnie inaczej. Każde zwierzę powinno mieć kontakt z przyrodą, dlatego skłaniałabym  się ku temu, żeby stworzyć kotom, o ile to możliwe - takie warunki, by mogły wychodzić na dwór. Mając psa, wyjścia stają się dla właściciela koniecznością. Dlaczego więc tratować inaczej kota?
Jeśli nie masz możliwości zapewnienia kotu by przebywał w naturze, to daj mu tę szansę organizując wspólne z nim spacery, co korzystnie wpłynie zarówno na kota, jak i na ciebie, jego opiekuna.

Czy widząc przestrzeń i wolność tylko z okien nie czułbyś smutku i tęsknoty?
Jeśli decydujesz się świadomie na zwierzę, pozwól mu poznać przyrodę.Choćby taką obserwowaną „ze smyczy”…

podkreślenie
Kopiowanie lub rozpowszechnianie jakiejkolwiek części tekstu i zdjęć ze strony www.peterbald.net.pl, bez zgody autora zabronione.podkreślenie

Copyright © 2018 Peterbald - Merkaba *PL. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie strony: ŁukaszMERKABADesign: Marta