Fryderyk – mały, Wielki Bohater

Fryderyk_156Fryderyk_157Historię Fryderyczka chciałam opisać w skrócie, ale Fredziu jest wart setek zapisanych stron. Jego przygoda rozpoczyna się 21.11.12, wraz z narodzinami.
Był to najradośniejszy czas zarówno dla niego, bo dostał życie – jak i dla mnie, bo na świat przyszedł mój ukochany Fredziu. Jego podróży życiowej towarzyszyło również dużo metafizycznych zdarzeń, które informowały mnie, że Fryderyk powinien jednak pozostać przy mnie.

Chłopak urodził się zdrowy, silny, piękny, przybierał na wadze jak wszystkie pozostałe kocięta, łapczywie wysysał mleko matki jakby obawiając się, że niedługo będzie ono reglamentowane. Fredziu rozwijał się bardzo dobrze, był najsprawniejszy, najśmieszniejszy, miał najwięcej energii i tę energię zawsze musiał uzewnętrzniać w tańcach.

 

 

1

 Fryderyczek – moje najpiękniejsze, najdrobniejsze słoneczko :)
Po radości nadszedł czas smutku

Fryderyk_110Fryderyk_86Mając dwa i pół miesiąca Fryderyczek już nie przybierał na wadze tak szybko jak pozostałe peterbaldziątka. Rósł, ale nie tak jak inne kotki z miotu. Co jakiś czas zdarzało mu charakterystyczne“mlaskanie”, które sugerowało, że Fredziowi jest niedobrze. Nerwowe przełykanie śliny było początkowo bardzo sporadyczne, więc nie byłam aż tak mocno zaniepokojona tym bardziej, że bawił się, tańczył, pozował chętnie do zdjęć i wariował z resztą kociaków.

Z czasem jednak zaczęło towarzyszyć mu mocno manifestujące uczucie nudności, nasilające się z dnia na dzień. Miesiąc później stało się ono tak bardzo intensywne, że Fryderyk nie powstrzymywał już wymiotów i stały się one codziennym porannym, południowym i wieczornym rytuałem.
Szukanie przyczyny trwało, trudno było trafnie zdiagnozować maluszka. Teraz diagnoza jest dla mnie oczywista, ale wtedy wszyscy czuliśmy się bezradni.

Fryderyczek w lecznicy

31Fredziu trafił do lecznicy w stanie krytycznym. W przeciągu kilku dni, wymioty odchudziły go o prawie 200 g. Mając ponad 3 miesiące schudł do wagi 663 g, podczas gdy jego rodzeństwo w tym czasie cieszyło się dwukilogramowym ciałem.
Kiedy Fryderyk zemdlał przy wymiotach, szczęście pokierowało nas do lecznicy, w której lekarz zobaczył to, czego nie udało się dostrzec innym.
USG ukazało fragment jelita, w którym nie było perystaltyki. Diagnoza - wgłobienie jelita, mechaniczne. Na odcinku dwóch centymetrów jelitko dwu i pół miesięcznego Fredzia zassało się do środka. Zassanie to można porównać do wysuwającego i wsuwającego się teleskopu. Reakcja weterynarza była natychmiastowa, moja zgoda na zabieg pomimo złych rokowań w związku ze stanem małego pacjenta i kolosalnych kosztów zabiegu oraz późniejszej rehabilitacji - również. Rozpoczęła się trudna walka o życie.
Sala operacyjna stała się dla Fryderyczka ringiem, a Fredziu został Wielkim Fighterem, którego przeciwnikiem była śmierć.

Zabieg zakończył się pomyślnie choć wyprowadzenie jelitka Fredzia była pracą dla weta niemalże zegarmistrzowską. Fryderyczek był mikro kotkiem, ważył niecałe 670 g a jego jelito było szerokości słomki. Na zassanym odcinku, na szczęście nie było martwicy.
Radość nie trwała długo, bo kolejny problem pojawił się tuż po operacji - Fredziowi nie można było przywrócić krążenia. Był zbyt słaby, by ogrzać i postawić na nogi swoje maleńkie ciałko. Lekarze zrobili wszystko co mogli, więc po 6 godzinach spędzonych w lecznicy, nocą, zawiozłam Fredzia zawiniętego w kocyk, ułożonego na termoforku, do domu. Zgodnie z zaleceniami całą noc nagrzewałam jego ciałko.

Uwierzcie mi, to była najdłuższa i najbardziej wyczerpująca psychicznie noc jaką dane mi było przeżyć. Noc podszyta lękiem i niepewnością następujących po sobie kolejnych minut.
Pomimo wszystko pozostałam w wielkiej wierze, że wróci, modląc się do wszystkich możliwych bóstw, by mój filigranowy chłopczyk wygrał trofeum, jakim było dla niego życie. Nie traciłam wiary, choć wychodząc z lecznicy, w oczach weterynarza dostrzegłam próbę przekazania mi, abym pogodziła się z tym najgorszym scenariuszem.

Fryderyk przechytrzył śmierć

Fryderyk_141Fryderyk_180Cud, na który czekaliśmy wraz z całą lecznicą nastąpił dopiero nad ranem. Fryderyczek miał tak silną wolę życia, że udało mu się po 10 godzinach od zabiegu poruszyć łapką, by później pijanym krokiem podjąć próby poszukiwań innych kociąt, żeby się do nich przytulić. Cieszyłam się, płakałam jakby został wskrzeszony. Śmieję się teraz, że te 10 godzin bezruchu Fryderyczek potrzebował na to, by przechytrzyć śmierć udając… że nie żyje ;)
Od narodzin był dla mnie kotkiem wyjątkowym, a przez to co przeżył, stał się bardzo ważną istotą w moim życiu.

W chwili obecnej Fryderyk ma prawie 7 miesięcy, a jego waga oscyluje w granicach 900 - 960 g. Tak, przytył trochę, ale nie znacznie. I wszystko wskazuje na to, że Fredziu więcej nie urośnie. Mój ukochany chłopczyk, okres intensywnego wzrostu ma już właściwie za sobą. To był właśnie ten czas kiedy miał intensywny trening przed walką o życie. Fryderyczek zawsze więc będzie wielkości świnki morskiej na długich nóżkach. Aby się przemieszczać nie potrzebuje transporterka – wystarczy mu mała torebka lub kieszeń bluzy.

Fryderyk_191Fryderyk_186Cóż, może i Fredziu jest maleńki, bez wykształconych jąderek, z tyci-tyci łapkami, paluszkami jak zapałeczki, wielkimi uszami, długim jak słomka ogonkiem i twarzyczką (bo przecież nie pyskiem) dorosłego kotka zamkniętego malutkim ciałku. Ale przez to co przeszedł zawsze będzie dla mnie Fryderykiem Wielkim. 

Emocje towarzyszące mi podczas pisania o Fredziu są wielkie. Między nami jest ogromne uczucie. Dzięki takim sytuacjom można poznać jak wielką miłością potrafią darzyć się dwa różne gatunki. I choć opiekę nad Fryderyczkiem, pomimo związanych z tym kosztów, proponowało wiele osób znających sytuację w jakiej znalazł się Fred – nie mogłam się z nim rozstać.
Mówi się, że dni każdego  z nas są policzone…
A co jeśli kalkulator Stwórcy machnął się przy Fredziu na jego niekorzyść? A co jeśli śmierć poczuła się oszukana i nadal będzie go gonić? Dlatego chcę dać mu wszystko co najlepsze i czuwać nad nim, jak jego prywatny bodyguard. Do końca. W miłości :)

Podziękowania

Fryderyk_190Fryderyk_194Podziękowania od Fryderyczka dla całej ekipy kliniki weterynaryjnej "My Pet":
- dla Dr. Tomasza Nowaka i lek. wet. Anny Radczak za szybką decyzję o podjęciu trudnej walki o życie,
- za wiarę i nadzieję, którą otrzymaliśmy od całego zespołu,
- za zdjęty z empatią wenflonik,
- za delikatne podane kroplóweczki z energetycznym powerem,
- za cierpliowść przy RTG i USG,
- za precyzyjny i niewidoczny szew na brzuszku
- za pamięć, troskę, opiekę i uwagę jaką poświęciła Fredziowi ekipa współtworząca team “My Pet”

Dziękujemy za to, że cudowny Fryderyczek, pomimo tyci-tyci wzrostu i wagi nie większej, kolejny miesiąc cieszy się życiem
. Dziękujemy za życie...
Podróż Fredzia przez rehabilitację w tak miłym zespole, na pewno podarowała mu w pakiecie wiele odwagi i zaufania do ludzi.